16 Oca 2013

Tuvalet Eğitimi GünlüğüARŞİV
üzerinden neredeyse 1 sene geçmiş ve uygun bulup yayınlanamamış bir günlük..
umarım birilerine faydası olur...

sevgiler...Emzirme olayından sonra tuvalet eğitimine geçmedim merak etmeyin.. Biri büyük biri küçük için.. Bana bir macera daha yani...
Artık yaş 25 aylık olan Güneş, biz İzmir'e gitmeden önce  "hazırım" sinyallerini vermişti.. İzmir'de hava değişimi, mekan değişimi derken olmadı bir türlü.. Evimizdeyken  yapmadan önce ve yaptıktan sonra kaka diyordu.. Günde çoğunlukla iki kez.Ama tam konuşamadığı için anlaşamıyorduk. Bir de bezi çıkarıp tuvalete oturttuğumda yapmıyor hatta  devamında bir kaç gün de düzeni bozuluyordu. Ben de pek fazla üzerine gitmedim, zorlamadım.. İzmir'e gittikten sonra sanırım bahçede vakit geçirirken, ya da bizimle oynarken daha çok eğlendiği için yaptığını bile farketmiyordu ve söylemedi.. 1,5 ay sonra eve geldiğimizde Banuş'un aldığı adaptörle beraber bir süre daha vakit geçirdik. Bu arada unutmadan söyleyeyim,  son 8 aydır lazımlık da baş köşede duruyordu zaten.
Eve döndükten sonra Güneş'in tuvalet düzenini  oturttuk önce. Sonra da o saatlerde ya da yapmaya başladığı zaman hemen adaptöre oturtmaya başladım. 1 saat önünde netbook , pepe, calliou izleyerek klozette oturduğumuz zamanlar oldu elbette.. bazen yaptı bazen yapmadı.. ben de bebekle ilgilenirken, sağa sola bulaşmadığıı için orada oturmasına ses çıkarmadım aksine mutlu oldum çokça..Çiş demedi , farketmedi hiç bence..sonra ben sesini duyduğumda yoksa Güneş çiş mi yapmış yaşasınn gibi ifadelerle oyuna çevirmeye çalıştım biraz.. çok oyun değil..sadece yaptığının farkına varması için biraz...

Sonra ben küçükle uğraşırken altı açık gezmesin Güneş, benim görmediğim bir yere yapar da yetişemezsem, hem tuvalete yetiştiremezsem hem de temizlikle başedemem diye düşünerek bir haftayı daha geçirdim.Sonra bir çarşamba günü karar verdim, bu Cuma bu iş tamam olacak..havada karada kaçarı yok , bu bez işini bitiricem dedim.
Şanslı Cuma geldiğinde sabah kalktık, Güneş sabah 7 civarı yapıyordu kakasını , hemen tuvalete koştuk..Bİr süre bekledik..Kaka olayını halledince üstümden büyük bir yük kalktı sabah sabah..sevindim bu duruma...
Sonra da bir daha bez bağlamadım.
 Pepee baskılı kilotlarımızı giydik, "bak anne, şila" nidaları arasında ara sıra gösterdi. Kızım çiş varmı diye sora sora sanırım çocuğu bezdirdim. Kilot, çıtçıtlı body, pijama katmanlarının arasından kaçan çiş  bir kere mutfakta taşa, iki kere de balkona denk geldi..
Ufak kazalar olmadı değil tabi ki, ama ilk üçü kadar şakır şakır olmadı..Bir de ilk günün büyük kısmını tuvalette geçirdik. Sık aralıklarla oturttum..Biraz ıslanınca bile çok rahatsız oldu Güneş.. Hemen değiştirdim, banyoya soktum, suyla oynamasına izin verdim. Aferim diyip büyük sevinç gösterilerinde bulundum ve bir minik parça çikolata verdim her tuvalete denk getirdiğimizde..
Bu arada Cuma günü bez çıkınca bir daha bağlanmaz artık dedim kendime ve alıştırma kiloduyla parka gönderdim..Islanınca  beraber parka gittiği Gamze ablasıyla geldiler, üstünü değiştirdik, yine gittiler..Böylece  alına yapınca eğlence bitmiyor, gidilip dönülüyor mesajı verdim. bence...
Yalnız evin içinde  alıştırma kilodu giydirmedim çünkü bezin daha ince hali olduğunu düşünüp ses çıkarmıyor, haber vermiyordu Güneş.. (haber vermekten kastım eliyle çamaşırını tutar gibi yapmak..eli ıslanacak diye tutamıyor, bacaklarını biraz açıyor ve gözümün içine bakıyordu)

Ctesi Çarşıya gittik, Tuhafiyede ıslandık, hemen arkadaki bebe mağazasından bir alıştırma daha aldık, ıslağı çıkarıp kuruyu giydik, biraz daha dolaşıp eve geldik..
Pazar günü hava da çok sıcak olunca sadece çıtçıtlı body ile gezdik evde..
Bu arada lazımlığın ne işe yaradığını da kendiliğinden çözdü kızım.. Tv karşısında hemen oturup yapmak işine geldi sanırım..

P tesi biraz daha çok ıslandı..Daha çok kıyafet değiştirdi,bütün alıştırma külotları ıslandı..Neyseki 5 adet yetti uyku vaktine kadar..
Bugün salı.. Bugün hiç üstüne yapmadı ama sabahtan öğlene kadar pek de söylemedi..İşaretlerden ben anladım, çiş mi var diyip tuvalete ya da lazımlığa koştum..lazımlığa oturur oturmaz yaptı bugün..hemen arkasından kalkıp kapağını kapattı ..Başarılı..
Yalnız, 2 yaş kontrolü için sağlık ocağına gittiğimizde doktorumuz kakasını görmesin korkabilir demişti. o yüzden bugün gözüm hep üzerindeydi . Sabah kalkar kalkmaz yapmadı çünkü...
Sonra bir ara ben komşumla konuşurken , geldi mutfakta bir dolandı, bana bi değişik baktı, gitti.. söyleyemedi herhalde diye düşündüm, arkasından gittim, tam denk gelmiş neyse ki, bir parça kaka yaptı lazımlığın hemen yanına..ben de lazımlığa oturttum hemen, devam etti neyseki.. görmesin diye ben kapattım kapağı..kaldırdım lazımlığı ortalıktan..
okuduğum bir kısım yazıya göre yer değiştirmeyin lazımlığı diyorlar. Ama ben 4 aylık diğer bebekle ilgilenirken,  lazımlığa yaptı mı , sonra onu yere döktü mü, elledi mi diye düşünüp stres yapmamek için taşıyorum gündüz gece...
Bugün sokağa çıktık, 1,5 - 2 saat dışardaydık. Eve geldiğimizde kuruydu .Hemen lazımlık dedik..alkış istedi..Biz de büyük tezahuratlara devam ettik tabi ki...Bir de dondurmayla ödüllendi ..

Bu arada saatlerce klozette oturduğumuz zamanlarda "bir dakika bekle gelip kurtarıcam seni oradan " diyordum.. şimdi işi bitince anne gel kurtar beni diyor sevimli sevimli.. umarım yanlış bişi yapmamışımdır....

"popoş"u suyla yıkamak da çok keyifli geldi Güneş'e .. yıkarım seni dediğimde daha rahat oturmaya başladı adaptöre..
Adaptörden lazımlığa dönmek ne kadar doğru bilmiyorum ama tatile çıktığımızda lazımlık daha "hijyenik" olacak biizm için sanırım..


Gelelim gece  olayına..

İki bebeğimle çok önemli bir şey öğrendim ve pekiştirdim: bebekle ilgili yapacağınız tüm değişimler için önce siz hazır olmalısınız..
Uyku saati ayarlaması, odasının/ yatağının ayrılması,emmeyi bırakması, tuvalet eğitimi....

İşte bu zamana kadar bebeklerimin bir çok şeyi için tuvalet eğitimi dahil, kendimi hazır hissettiğimde başardım.. Yalnız tuvalet işinin gece kısmında sınıfta kaldım..

Güneş'i bez bağlamadan yatırıyorum. Saat 9 a doğru uyuyor şu sıralar.. Alıştırma kilodunu giydiriyorum.. Ama  saat 12 civarı bez bağlıyorum.. Sabah onun sesine uyandığım için, o uyanmadan çıkaramadım henüz.Ama kalktığında hemen çıkarıyorum bezi ve tuvalete koşuyoruz..

Küçüğü emzirmeye kalkıyorum gece ama  gündüz çok yorulduğum için bir de artık çok ağır olan Güneş'i yataktan kaldırıp tuvalete götürmeyi gözüm yemiyor.

 Lazımlığı  odasına koydum ve az önce bir girişimde bulundum ama uykusunun içinde bana çok söylendi Güneş.Üstelik de yapmadı...

Konuyla ilgili başarılı çalışmalar içinde olduğumu düşünüyorum.. Henüz çiş yerine kaka diyor da olsa, artık daha sık söylüyor ve bittiğinde alkış istiyor.
ama gece için bana pratik bir fikir verirseniz çok süper olur..Belki daha güçlü olayım diye bir  "süperkadın" vitamini?  :))))
Hiç yorum yok: